A Plus Magazin

SOĞUKLARA DİKKAT!

SOĞUKLARA DİKKAT!
27 Aralık 2019 - 19:43

Ülkemizde genellikle Aralık ayından itibaren görülmeye başlayan ve Mart ayı sonuna kadar etkisini sürdüren grip hastalığına dikkat çeken Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Alzafer, buna neden olan  ve her yıl değişme özelliğine sahip influenza virüsüne karşı korunmak ve hastalığın yayılmasını engellemek için en etkili yöntemin grip aşısı olduğunu ifade etti.

Dr. Süha ALZAFER

Grip hastalığının, halk arasında soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen hastalıktan farklı olduğuna değinen Dr. Alzafer. halk arasında hemen her türlü solunum yolu enfeksiyonu grip olarak adlandırıldığını belirterek şöyle devam etti; “Solunum yolu enfeksiyonlarının soğuk algınlığı, rinit, bronşit, larenjit, otit, tonsillit, farenjit, trakeit, epiglotit gibi birçok alt grubu vardır. Bazan hastalarımız bunlardan herhangi birini geçirdiğinde grip geçirdiğini zannetmektedir. Ben geçen yıl grip aşısı olmuştum, ancak yine de çok ağır grip geçirdim, diyebilmektedir. Oysa grip hastalığı 40 dereceye varan ateş, yaygın eklem ve kas ağrısı, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, bayılma veya bayılayazma gibi belirtilerle seyreder ve genellikle hastaların genel durumu ileri derecede bozulur. Grip hastalığı, soğuk algınlığından farklı olarak çok daha ağır seyredebilir ve zatürreye dönüşürse ölümcül olabilir. Bu nedenle grip aşısı özellikle son yıllarda ölümcül grip salgınlarının da görülmesi nedeniyle büyük önem kazanmıştır. Virüslerin neden olduğu zatürreler genellikle çok ağır seyreder ve bazan altta yatan hastalığı olmayan, genç erişkinlerde bile saatler içinde ölüme götürebilir. Erişkin yaşta kızamık ve suçiçeği böyle hızlı ilerleyen zatürrye yol açabilir. Grip de bir virüsün neden olduğu enfeksiyon hastalığı olduğundan bazan öngörülemeyecek kadar hızlı seyredip ölüme yol açabilir. Gribe bağlı zatürrenin bu kadar kötü seyirli olmasının bir nedeni de üzerine bakteri kökenli ikincil bir zatürrenin eklenebilmesidir. “

“Grip aşısı inaktive yani ölü grip virüsünden elde edilir. Bu nedenle aşının kendisi gribe yol açmaz. Grip aşısının önemli bir yan etkisi yoktur. Bir zamanlar grip aşısının  bir yan etkisi olduğu zannedilen Guillan Bare Sendromunun da aslında grip aşısının bir yan etkisi değil, bizzat gribal enfeksiyonun bir komplikasyonu olduğu saptanmıştır.”

“Grip aşısının koruyuculuğu %100 değildir. %89’a varan oranlarda koruyucu olduğu bildirilmiştir. Grip aşısı olmuş bir kişi aşıya rağmen gribe yakalandığında genellikle hiç aşı olmamış bir kişiye göre hastalığı daha hafif geçirir.”

Kimlere grip aşısı yapılmamalıdır?

  • Yumurta alerjisi olanlar
  • Aşıya karşı alerjisi olanlar
  • 4 ayın altındaki hamileler
  • 6 ayın altındaki bebekler

Kimlere grip aşısı yapılmalıdır?

-65 yaşın üzerindekiler

-Kronik hastalığı olanlar

-Bakımevinde kalanlar

-Sağlık çalışanları.

Bu grupların dışında kalan ve aşıya ulaşabilenlerin de grip aşısı olmaları önerilir. Aslında son yıllarda, 6 aylıktan büyük herkesin grip aşısı olması önerilmeye başlanmıştır. Hatta yumurta alerjisi olanların dahi, olası bir alerjik reaksiyon gelişirse acil müdahale edebilmek için tam teşekküllü bir hastanede yapılması şartıyla, grip aşısı olması önerilmektedir.  

Grip aşısı, gribal enfeksiyonu önlerken indirekt olarak zatürre sıklığını da azaltır. Çünkü gribal enfeksiyon geçiren kişilerde bazan grip üzerine bakteriyel kökenli zatürre de eklenebilir.

Grip aşısın yan etkileri nadirdir ve genellikle kendiliğinden geçer. Aşı yerinde ağrı, sertlik, şişlik, morarma, kızarma olabilir. Aşı yapıldıktan sonraki ilk günlerde ateş, yaygın ağrılar, yorgunluk, terleme görülebilir. Bu belirtiler genellikle ilk 24 saatte düzelir. 

Grip aşısı gibi zatürre aşısı da önemlidir. Zatürre zaman zaman ölümcül seyredebilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ölüme yol açan hastalıklar arasında zatürre 6. sıradadır. Bu nedenle zatürreden korunma da çok büyük önem kazanmaktadır.

Kimlere zatürre aşısı yapılmalıdır?

-65 yaşın üzerindekiler

-Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olanlar

-Akut ve Kronik Kalp yetersizliği olanlar

-Şeker hastaları

-Kronik böbrek yetersizliği olanlar

-Dalağı çıkarılmış olanlar

-Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar

-Tekrarlayan pnömokok enfeksiyonu geçirenler

-65 yaşın altında olup zatürre geçirmiş olanlar

2 tür zatürre aşısı vardır. İkisinin de 1 yıl arayla yapılması önerilmektedir. Hekiminize başvurduğunuz takdirde bu konuda size yardımcı olacaktır. 

Özetle her yıl sonbaharda grip aşısı ve risk grubunda olan kişilerin aşı takvimine uygun bir şekilde zatürre aşısı olunması önerilmektedir. Bilimsel camiada bu konuda bir tartışma veya kafa karışıklığı yoktur. Özellikle ne yazık ki her türlü denetim ve bilimsellikten uzak bir şekilde medyada yer alan bir takım haberlere itibar etmek yerine güvendiğiniz bir hekimden bu konuda yardım almanız en doğrusudur.

Dr. Süha Alzafer
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Acıbadem Bakırköy Hastanesi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.