A Plus Magazin

ŞEKER HASTALARI ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR

ŞEKER HASTALARI ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR
10 Eylül 2019 - 11:55

Şeker hastalığının görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Erişkin nüfusun yüzde 13’ü kadar. Bir başka deyişle 7-8 milyon diyabet hastası var. Şeker hastalığı diğer birçok hastalığı tetiklediği gibi çocuk sahibi olmayı da engelliyor. Bunun da çaresi bulundu. Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, ameliyatla tedavi ettikleri hastaların hem kilo verdiğini hem de çocuk sahibi olabildiklerini ifade etti.

Mutluluğun sırrı…

Manisa’da genç yaşta evlenen 20 yaşındaki Fatma Akar Güven, şeker hastalığı tanısının gebelik sırasında konulduğunu, insülin tedavisine başladıktan sonra 4 kilogram ağırlığında sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini söyledi.

Gebelik sonrasında da insülin kullanmaya devam ettiğini ancak 26 yaşına geldiğinde görme problemleri, el ve ayaklarında şişme, uyuşma ve yanmanın yanı sıra ayaklarında oluşan yaralarla karşılaştığını anlatan Güven, “Bu sıkıntıların beraberinde karaciğer yağlanması, kan yağı oranlarında yükseklik oluştu. O dönemlerde iki ilaç ve iki farklı insülin kullanmama rağmen kan şekeri değerim 200’ün üzerinde seyrediyordu” diye konuştu.

Ailesindeki bazı fertlerde de şeker hastalığı olduğunu ve sağlığının daha da kötüleştiğini ifade eden Güven, şunları kaydetti:

“Kilolu biri de değildim. Kilo verdikçe hastalığım daha da ilerledi. Her şeyi denedim ama durum daha da kötüleşti. Daha sonra bir televizyon programında Alper Çelik Hoca’yı gördüm ve İstanbul’a geldim. Yanına gittiğimde, ameliyat için uygun olduğumu söyledi. 8 yaşında bir kızım var. Hastalığımın son 3 yılında çok istememize rağmen çocuğumuz olmadı. Çocuğumun olmamasının nedeni ise yüksek miktardaki şeker ve karaciğerimdeki yağlanma olarak belirlendi. Ameliyattan sonra vücutta ister istemez bir temizlenme oldu ve bir dönem sonra bir baktım hamileyim.”

Bebek sürprizi

Güven, hamile kaldığını ilettiğinde Çelik’in kendisine sağlığıyla ilgili önerilerde bulundu. Çok şükür bebeğim sağlıklı doğdu. Yakışıklı oğlumuzun Yiğit Ali’nin şimdi sünnetini yaptık,çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Ameliyattan önce günde 4 kez insülin kullandığını dile getiren Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şeker hastalığı hayatımı mahvetti. Şimdi ise hayata geri döndüm diyebilirim. Çünkü hayatım inanılmaz değişti. Ameliyatın bana çok büyük getirileri oldu. Bir kere ailece çok sağlıklı besleniyoruz. Yani ailece az ve öz yemeyi öğrendik. Açlık hissetmiyorum artık. En güzel yanı da artık hiç ilaç kullanmıyorum. Sinirli değilim üstelik. Ayaklarımda oluşan yaralar da çok şükür iyileşti.”

Ameliyatı gerçekleştiren Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik de kendilerine ilk başvurduğunda kan şekeri çok yüksek olan Güven’in, organ hasarı aşamasında olmayan bir diyabet hastası konumunda bulunduğunu söyledi.

Çelik, şöyle devam etti:

“O dönem Fatma Hanım’ın şeker ortalamaları çok yüksekti. Bununla beraber ciddi bir insülin deposu da mevcuttu. Kendisi insülin kullanmasına rağmen ortalamaları 10 civarındaydı. Yani şekeri 200’ün üzerinde seyrediyordu. Gerekli tahlil ve ölçümleri yaptıktan sonra Fatma Hanım’ın ameliyat için uygun bir aday olduğunu gördük. İnsülin depolarının gayet iyi durumda olduğunu, aslında insülin kullanmasının gerekmediğini ve ameliyat sonrası zaten insülin kullanımının sona ereceğini kendilerine ifade ettik. Ameliyattan çok kısa süre sonra Fatma Hanım hızla toparladı. Sonrasında bize hoş bir sürprizle geldiler. Ameliyatın ilk meyveleri tomurcuklanmıştı ve dikkatli bir takip dönemi sonrası ilk meyveyi kucağımıza almıştık ve metabolik bebek şimdi sünnet oldu”

“Belki de dünyada ilk”

“Yiğit Ali, Türkiye’nin ilk metabolik bebeği” ifadesini kullanan Çelik, “Daha önce obezite ameliyatı yaptığımız ve sonrasında sağlıklı gebelik imkanı sunduğumuz hastalarımız oldu. Ama metabolik cerrahi yaptığımız, ciddi kilo problemi olmayan bir hastamızda ilk defa sağlıklı bir gebelik mümkün oldu. Bunun için bir literatür taraması yapmamız gerekiyor ama Yiğit Ali sanırım dünyadaki ilk metabolik bebek” dedi.

Yiğit Ali’nin babası Turgay Güven de eşinin bu ameliyatı olabileceğini öğrendiğinde ilk sorusunun “Ne zaman hamile kalabilirim?” olduğunu belirterek, “Eşimle çocuk istiyorduk. İlk çocuğumuzda çok sıkıntı yaşadık, gebelik boyunca şekerden dolayı çok sıkıntı çektik. Eşim sürekli kötüydü. Bu hamilelik ise çok çok rahat geçti. Alper Bey bize destek vermeseydi Yiğit Ali olmayacaktı belki de” diye konuştu.

Güven ailesi geçen ay çocuğunun sünnet düğününü yaptı. Mutluluklarını ameliyata borçlu olduklarını aktaran Fatma Akar Güven, şeker hastalığı yüzünden bu gibi sorun yaşayanlara da ameliyat seçeneğini değerlendirmelerini tavsiye etti. Dr. Alper Çelik ise “Son 10 yılda 6 bin 500 şeker hastasını ameliyatla sağlıklarına kavuşturduk” değerlendirmesinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.